602867-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster (Inre skötsel)
Referensnummer: UH-2023-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kortfattade beskrivning om entreprenaden
Denna upphandling avser Lokalvårdstjänster (inre skötsel) med tillhörande tilläggstjänster i B´s fastighetsbestånd om en sammantagen städyta på cirka 95 000 kvadratmeter (kvm) och cirka 240 trapphus. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande tjänster ingår i anbudsgivarens åtagande (entreprenaden)
Regelmässig städning i trapphus, övriga gemensamma utrymmen och kontor. Periodisk städning (storstädning, golvvård, fönsterputs, garage, o.dyl.)  Anskaffning och hantering av samt kostnader för städmaterial/städutrustning för den regelmässiga och periodiska städningen  Anskaffning och hantering av förbrukningsmaterial
Som tillkommande tilläggstjänster på avrop kan följande bli aktuellt:
Flyttstäd/Lägenhetstäd Saneringstäd Extra källarstäd Städ av entreprenörsutrymmen o.dyl