602915-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel
Referensnummer: 2021-138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar läromedel med tillhörande media till förskola, grundskola, gymnasieskola, kommunal vuxenutbildning, KY-utbildning samt facklitteratur till kommunens övriga förvaltningar och bolag.
Upphandlingen omfattar material för undervisning såsom tryckta läroböcker, digitala läromedel och annat pedagogiskt material, samt fortbildningsmaterial för lärare.
Avtalet omfattar inte litteratur till bibliotek och övrig verksamhet (separat ramavtal).
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör.
Upphandlingen är samordnad och administreras av Arvika kommun. Respektive deltagande myndighet tecknar ramavtal med antagen leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22113000 Biblioteksböcker, 32321300 Audiovisuellt material, 39162110 Undervisningsmaterial, 39162200 Hjälpmedel och apparater för undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen