Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal elkonsult
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal elkonsult. Elkonsulten ska hjälpa till med upprättning av tekniska beskrivningar samt projektering av elinstallationer i inne- och utemiljö, mestadels i parkeringshus och i garage men även markparkeringar. Teknikområden som ska ingå är kraft och belysning, elbilsladdning, kanalisation, tele/data. Uppdraget inleds med uppdatering av beställarens nuvarande ramhandling. Vid hög belastning ska anbudsgivaren kunna offerera ytterligare elkonsult med samma kompetens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster