Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital passage
Referensnummer: ÄN 2019-00949
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Den digitala passagen i form av funktionslösningar ska bidra till verksamhetens utveckling av arbetsmetoder där syftet inte är att ersätta personal utan ge nya möjligheter till att vara på rätt plats vid rätt tillfälle. Kunden, org nr 212000-2080, är upphandlande myndighet och äldrenämnden är huvudman för upphandlingen. Äldrenämndens ansvarsområde omfattar särskilda boenden, dagverksamheter, mötesplatser, hemtjänst och hemsjukvård. Verksamheter hos Kunden drivs i en så kallad beställar-utförarmodell. Information om Kunden finns på www.vasteras.se (http://www.vasteras.se/).
OBSERVERA! Under jul och nyår är det starkt begränsad möjlighet för köparen att besvara inkomna frågor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48517000 IT-programvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen