603253-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 19/00792
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att SKR och SKR:s dotterbolag samt vissa närstående stiftelser och föreningar ska erhålla revisionstjänster för genomförande av lagstadgad årlig revision samt konsultation.
Enligt SKR:s revisionsreglemente ska den lagstadgade årliga revisionen genomföras tillsammans med yrkesrevisorer och den utomstående expertis som i övrigt bedöms erforderlig. För SKR och vissa av dotterbolagen innebär detta att den externa revisionen sker självständigt men i samverkan med de förtroendevalda revisorerna. SKR har därutöver behov av konsultation samt stöd till de förtroendevalda revisorerna vid framtagande av revisionsplan och vid verksamhetsrevisioner som ligger utanför den årliga revisionen.
Den totala insatsen för lagstadgad revision beräknas årligen till cirka 1 500 timmar. Detta ska dock endast ses som en indikation. Det ankommer på anbudsgivaren att själv bedöma tidsåtgången av dessa tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212200 Internrevision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med tjänsten är att SKR, med leverantörens hjälp, ska uppnå hög effektivitet i sina processer samt ha en ekonomisk rapportering i hög klass.
Den namngivna ansvariga revisorn i avsnitt 3.4.2.1 ansvarar för utförande av tjänsten i sin helhet gentemot SKR. Detta innebär, förutom ansvar för utförande och leverans, att ansvarig revisor är primär kontaktperson rörande samtliga frågor kopplade till tjänstens utförande. Ansvarig revisor ska snabbt kunna sätta sig in i och förstå SKR:s verksamhet och frågor kopplade till tjänsten.
Den namngivna uppdragsledaren i avsnitt 3.4.2.2 ska leda och samordna det praktiska revisions- och granskningsarbetet. Uppdragsledaren ska vara tillgänglig för SKR för att besvara frågor om det löpande granskningsarbetet.
Revisions- och granskningsarbete och eventuella övriga tjänster ska utföras av ett revisionsteam samt specialister som uppfyller kraven i avsnitt 3.4.3 och 3.4.4. Revisionsteamets storlek och den specialistkompetens som används ska vara väl anpassade till tjänstens omfattning och komplexitet.
Personalen benämns gemensamt ”Leverantören” nedan.
Leverantören ska utföra årlig lagstadgad revision för SKR i enlighet med:
 kraven och villkoren i upphandlingsdokumenten och
 god revisionssed (ISA) inklusive kompletterande rekommendationer och uttalanden av FAR.
Leverantören ansvarar för planering och genomförande av tjänsterna samt fördelning av resurserna bland tillhandahållen personal. Revisionsarbetet ska ske självständigt men i samverkan med de förtroendevalda revisorerna.
Leverantören ska ha förmåga att snabbt sätta sig in i och förstå verksamheten. De frågor som ställs till avropande bolag/stiftelse och det material som begärs in som ett led i revisionen ska vara relevanta för uppdragets genomförande. Iakttagelser från revisionen som förs upp till ledningen ska baseras på korrekt information och inte vara av obetydlig karaktär.
Tidplaner som överenskommits mellan leverantören och SKR ska hållas.
SKR och bolagen inom SKR tillämpar K3-regelverket (intressebolaget KPA AB med dotterbolag tillämpar IFRS men ingår inte i denna upphandling).
SKR:s avdelning för administration hyser moderföretagets ekonomifunktion och ansvarar för ägarstyrning, rapportering och koncernredovisning för hela koncernen. Dotterbolagen har sina egna ekonomifunktioner och är liksom SKR lokaliserade till Stockholm, med undantag för Equalis AB, vars kontor ligger i Uppsala.
Utöver utförande av årlig lagstadgad revision ska leverantören kunna tillhandahålla följande tjänster:
Leverantören ska tillhandahålla konsultation inom följande specialistområden:
— Skatt,
— moms,
— redovisning,
— it-revision,
— verksamhetsrevision,
— företagsförvärv,
— projektrevisioner (företrädesvis med avseende på statligt finansierade biståndsprojekt genomförda av dotterbolaget SKL International AB),
— individbeskattning för utlandsstationerad personal,
— skatterådgivning för filial/representationskontor utomlands.
Leverantören ska även biträda de förtroendevalda revisorerna i deras arbete med verksamhetsrevisioner (t.ex. framtagande av granskningsrapport till kongressen).
Leverantören ska, i samråd med de förtroendevalda revisorerna, ta fram en revisionsplan för SKR (endast koncernmodern) på årsbasis. Revisionsplanen ska innehålla åtminstone fokusområden och riskbedömningar. Arbetet med revisionsplanen faktureras som löpande konsultation och ingår inte i arvodet för årlig lagstadgad revision.
Ansvarig revisor och uppdragsledaren ska delta på startmöte hos SKR vid påbörjande av utförande av tjänsten. Vid startmötet ska leverantören presentera medlemmarna i leverantörens revisionsteam och eventuella specialister som ska utföra tjänsten för SKR vid namn. Formerna för samarbete och kommunikation mellan leverantören och SKR ska avhandlas. Mötet kan hållas på distans om SKR finner det lämpligt. Övriga möten hålls vid behov.