Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal diverse Luftbehandlingsarbeten
Referensnummer: 2019/777
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45331210 Installation av ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarens objekt har diverse olika typer av luft- och ventilationsanläggningar installerade. Uppdrag kan komma att utföras inom samtliga typer av anläggningar och uppdrag kan avse exempelvis, injustering i samband med OVK och verksamhetsanpassningar kopplade till ventilation, sanering/rengöring av kanaler, rengöring av värmeväxlare, åtgärda och byta spjäll, löpande ventilationsarbeten, felsökning ventilationsaggregat och system, ventilationsprojekt, luftflödesmätningar, mfl
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen