Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tak- och plåtkonsult
Referensnummer: SFB-2019-0596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknisk konsult enligt ABK09 avseende disciplinen tak- och plåtkonsultation. Konsulten ska kunna projektera handlingar specifikt avseende tekniska beskrivningar för tak- och byggnadsplåtslageri och kunna tillämpa erforderlig HUS AMA, utföra kalkyler avseende disciplinen samt utföra statuskontroller av byggnadsplåtslageri och yttertak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen