603304-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2-4 Sälghugget -ROT, Bostadsstiftelsen Uddevallahem
Referensnummer: 20/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Området Sälghugget byggdes under det så kallade miljonprogrammet i början av 1970-talet. I dag 50 år efter uppförandet behöver husen renoveras och moderniseras. Entreprenaden omfattar bland annat nya badrum, vatten och avloppsstammar i 328 lägenheter fördelade på 15 hus. Fasaderna kommer tilläggsisoleras och förses med ny skivbeklädnad samt nya fönster, entrépartier och tamburdörrar. Ny FTX ventilation installeras i husen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45421132 Montering av fönster, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalentreprenad. Entreprenaden omfattar ROT renovering av 15 hus, uppdelade i tre huvuddelar. Etapp 1 omfattar huvuddel 1 och huvuddel 2. Etapp 2 omfattar huvuddel 3. Uddevallahem avser upphandla huvuddel 1 och huvuddel 2 med option på huvuddel 3.