See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Standardiserade fordon
Beskrivning: Huddinge kommun är i behov av att upphandla ett standardiserat fordonssortiment som ett led i att effektivisera verksamheten och spara resurser. Genom att upphandla ramavtal med en leverantör på ett specifikt urval av fordonstyper inklusive digitala körjournaler, alkolås och dekaler kan fordon levereras nyckelfärdiga till beställaren. Detta kommer spara kommunen resurser genom en god standard på fordon och dess tillval i anskaffningskostnad samt stora besparingar i form av administrering och verksamhetstid.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34110000 Personbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108708:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34136000 Skåpbilar, 38548000 Instrument till fordon, 48000000 Programvara och informationssystem, 38960000 Alkolås, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster