603392-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Egenkontroll av miljöfaktorer i vinterväghållningen
Referensnummer: T2019-03825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret och avser att genomföra en ramavtalsupphandling för Egenkontroll av miljöfaktorer i vinterväghållning.
Trafikkontoret önska följa upp miljöaspekter i samband med vinterväghållning. Särskilt analyser av snö som dumpas i sjötippar samt ytvatten och sediment. Även andra miljöparametrar kan komma i fråga beroende på vinterns karaktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711100 Risk- eller farobedömning utom för byggprojekt, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen