603482-2023 - ResultatSverige-Skärhamn: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult- Trafik, väg och buller
Referensnummer: 22/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjörns kommun har behov av en bredd av tekniska konsulter med hög kompetens, såväl för kortare som längre uppdrag samt uppdrag med kort inställelsetid.
Ramavtalsupphandlingen omfattar Tekniska konsulter inom området Trafik, väg och Bullerutredningar /vibrationsutredningar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tekniska konsulter Trafik, väg och Buller/vibrations utredningar
Del nr: 1,2,3
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71335000 Tekniska undersökningar, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintligt ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets takvolym. Några garanterade volymer lämnas inte.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Tjörns kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 4 000 000kr
Ramavtalets takvolym är 5 000 000kr