Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal hyra av mattor till förskola/skola
Referensnummer: VMKF-U 2022.55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hyra av samlings- och lekmattor inklusive tvätt- och utbytesservice till beställarens förskoleverksamhet och skola efter beställarens behov. Uppdraget inkluderar mattor för leverans, upphämtning av smutsiga mattor, tvätt, ersättningsmatta under tvätt, transport och utplacering av nya mattor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39530000 Större och mindre mattor, 39531000 Mattor, 98311000 Tvättinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen