603601-2022 - ResultatSverige-Söderköping: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall
Referensnummer: UH-2020-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla beställarens skyldighet att transportera insamlat avfall från hushåll och verksamheter till vidare behandling vid olika mottagningsanläggningar. Upphandlingen ska leda fram till att avtal tecknas för anbudsområdet bestående av två delområden i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Delområde 1 samt Delområde 2 kommer att utvärderas och tilldelas separat. Detta innebär att beställaren ämnar upprätta avtal med en entreprenör per delområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2