2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Värderings- och analysverktyg för fastigheter
Beskrivning: Avdelningen för mark, värdering och juridik inom exploateringskontoret är Stadens specialistfunktion för fastighetsvärdering. I denna roll behöver avdelningen ofta snabb åtkomst till marknadsdata för fastighetsbranschen. De marknadsdata som verktyg/systemstöd ska innehålla används som stöd för förhandlingar vid exempelvis markförsäljning och avgäldsreglering gällande tomträtter. Denna ansökan avser upphandling av ett verktyg/systemstöd som ska tillgodose avdelningens behov i detta avseende
Intern identifierare: E2025-02781
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72310000 Behandling av data
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Värderings- och analysverktyg för fastigheter