603792-2021 - ResultatSverige-Forshaga: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sand, grus och makadam
Referensnummer: UH-2020-84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören åtar sig att till kommunen tillhandahålla sand, grus och makadam.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser Sand, grus och makadam för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Av bilaga 1 Prisspecifikation framgår vilka produkter som är av störst intresse. Där produkt eller märkesnamn anges avses även likvärdig.
Upphandlingsvärdet beräknas till ca 2,5 Mkr/år.
Beräknade volymer är ca 18 000 ton/år.
Uppskattad inköpsvolym är baserad på statistik från tidigare år och volymerna kan variera kraftigt och ska inte ses som en bestämd volym.
Stenmjöl 0-4 mm 200 ton
Makadam 4-8  500 ton
Makadam 16-32 200 ton
Bergkross 0-16 (Väggrus) 5000 ton
Bergkross 0-32 alt. 0-40 (Bärlager) 5000 ton
Bergkross 0-63 (Först.grus) 500 ton
Bergkross 0-80 alt. 0-90 (Först.grus) 5000 ton
Bergkross 0-125 (Först. grus) 1000 ton