603857-2019 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster Resurskonsulter, region Östra
Referensnummer: Dnr 23.3.7069-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen IT-konsulttjänster, resurskonsulter, region Östra är indelad i sju anbudsområden, alla inom området IT eller med en tydlig anknytning till IT-området enligt följande: Användbarhet & Tillgänglighet, Verksamhetsutveckling & Krav, Arkitekter, Systemutveckling & Systemförvaltning, Test & Testledning, Ledning & Styrning samt IT-säkerhet. Avrop från ramavtalet ske ske genom en förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen