2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggprojektledare
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för projektledare, projekteringsledare, byggledare och kontrollansvarig enligt PBL. Det är av stor vikt att anbudsgivaren har den kompetens, erfarenhet och förmåga som efterfrågas. Uppdragen kan omfatta samtliga skeden i byggprocessen, inklusive förstudie/utredning, programskede, projekteringsskede (inklusive framtagande av förfrågningshandlingar), produktionsskede och projektavslut. Projekten kan omfatta nybyggnad, ombyggnad, rivning och återbruk.
Intern identifierare: 2025-00181
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000