603987-2023 - ResultatSverige-Täby: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LÄRPLATTFORM TÄBY
Referensnummer: BGN 2022/198-69,GNN 2022/84-69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun inbjuder härmed att lämna anbud i upphandlingen Lärplattform Täby. Kommunen genomför en upphandling och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Täby kommuns befintliga avtal avseende lärplattform löper ut under sommaren 2024, varför kommunen nu avser genomföra en ny upphandling avseende en lärplattform för förskola, grundskola, gymnasium, fritidshem samt anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola.
Upphandlingen omfattar nedan angivna delar:
1.        Planering/administration av undervisning
2.        IUP – individuell utvecklingsplan
3.        Betyg och omdömen
4.        Uppföljning av elevers studiesituation
5.        Kommunikation (nyheter meddelanden) mellan vårdnadshavare, elever,
skolans personal
6.        Integrationer och API:er
7.        OPTION: SCHEMALÄGGNING. (utvärderas ej)
OPTION: KOMVUX SOM ANPASSAD UTBILDNING (utvärderas ej)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet för upphandlingen uppskattas till ca 5,5 mnkr för hela avtalsperioden om sju år.