604025-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ingenjörstjänster – Kvalificerade konsulttjänster inom limnologiska vattenvårdsåtgärder samt fiskräkning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKvalificerade konsulttjänster inom limnologiska vattenvårdsåtgärder samt fiskräkning
BeskrivningLänsstyrelsen Skåne bjuder in till anbudsinlämning avseende kvalificerade konsulttjänster inom limnologiska vattenvårdsåtgärder samt miljöövervakning av fisk.
Intern identifierare584-26919-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen omfattar åtgärder i sötvattensmiljöer samt installation och drift av fiskräknare. Uppdragen kan komma att ske i hela Skåne län.
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRinnande vatten
BeskrivningUppdrag inom delområdet består av att ta fram underlag avseende restaurering och rehabilitering av vattendrag utifrån hydromorfologiska principer och habitatförstärkning. I uppdraget ingår även att arbetsleda entreprenader. Den etablerade termen biotopvård används här för att inkludera såväl restaurering och rehabilitering som habitatförstärkning. Uppdrag kan även omfatta att följa upp genomförda åtgärder. Utgångspunkten vid åtgärdsarbete i vattendrag bör vara att vattendrag återställs så långt det är möjligt. I de fall återställning är möjligt till ett tillstånd som motsvarar det naturliga referensförhållandet så kan detta benämnas restaurering. Rehabilitering innebär att processer återskapas som gör att vattendraget på egen hand, gradvis kan närma sig det naturliga referensförhållandet. Restaurering och rehabilitering utgör de mest ambitiösa och långtgående insatserna. Ibland är det inte möjligt att återställa vattendraget helt och hållet på grund av allmänna eller enskilda intressen, till exempel på grund av pågående markanvändning, infrastruktur eller höga kulturmiljövärden. Vid framtagandet av åtgärdsförslag är erfarenhet av sådana avvägningar viktiga. I dessa lägen kan det istället bli aktuellt med s.k. habitatförstärkning, d.v.s. förbättring av ett försämrat habitat där ett ursprungligt tillstånd inte eftersträvas, men där så många hydromorfologiska principer som möjligt tillämpas. Åtgärderna ska bidra till att uppnå miljökvalitetsnormen i berörd vattenförekomst. Observera att åtgärdsarbetet för fria vandringsvägar i uppströms- och nedströmsriktning har brutits ut och ingår i ett eget delområde, se nedan.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelFria vandringsvägar
BeskrivningUppdrag inom delområdet består av att ta fram underlag för fria vandringsvägar vid artificiella vandringshinder och att följa upp genomförda åtgärder. Utkast Vid framtagandet av underlag behöver avvägning göras mot allmänna och enskilda intressen och hydromorfologiska principer behöver beaktas. I vissa fall är det inte möjligt att restaurera en vattendragssträcka genom att riva ut ett dämme. Underlaget kan då innebära utrivning av vissa anläggningsdelar eller att någon typ av faunapassage behöver skapas för att dämmet ska kunna bevaras. Målsättningen är i normalfallet att passerbarheten efter åtgärd ska vara i enlighet med det naturliga referensförhållandet på platsen. Vid utrivning ä r vanligt återkommande intressekonflikter på kulturmiljö och naturvä rden, men också på uppnå milj ökvalitetsnormerna i berö verkan frå n sediment samt på verkan på verkan på landskapsbilden. Åtgä rderna ska bidra till att rd vattenfö rekomst. Underlagen behöver föregås av fältarbete, till exempel inmätningar, inventeringar och karteringar. Ofta kan även sedimentprovtagning och underlag kring påverkan på kulturmiljön behövas. Vidare kan det ingå att ta fram relevanta underlag inför prövningar såsom miljökonsekvensbeskrivning och teknisk beskrivning. Det kan även ingå att förankra förslagen med berörda, att ta fram entreprenadhandlingar och att arbetsleda entreprenadarbete
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelVåtmarker
BeskrivningUppdrag inom delområdet består av att ta fram underlag för, och vid behov arbetsleda och följa upp, restaureringar av våtmarksområden tillbaka till naturliga referensförhållanden i så stor utsträckning som möjligt. Syftet med våtmarksrestaurering är att återställa de naturliga hydrologiska förhållandena så långt förhållandena på en given plats tillåter detta. Även anläggandet av nya våtmarker som habitatförstärkning för specifika artgrupper kan ingå. Åtgärderna ska bidra till att uppnå miljökvalitetsnormerna i berörd vattenförekomst. I förlängningen ska restaureringen gynna arter knutna till våtmarksmiljöer samt bidra till naturliga processer så som flödesutjämningar, vattenrening, grundvattenbildning och näringsretention. Ibland är det inte möjligt att återställa våtmarksområden helt och hållet på grund av allmänna och enskilda intressen, till exempel på grund av pågående markanvändning, infrastruktur eller höga kulturmiljövärden. Vid framtagandet av åtgärdsförslag är erfarenhet av sådana avvägningar viktiga. I dessa lägen kan det i stället bli aktuellt med förbättring av ett försämrat habitat där ett ursprungligt tillstånd inte eftersträvas men där så många hydromorfologiska principer som möjligt tillämpas
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelFiskräknare
BeskrivningUppdrag inom delområdet består av att planera och installera fiskräknare samt att ansvara för drift, service och dataleverans. Syftet är att samla in data avseende miljöövervakning av fisksamhällen samt att i vissa fall kunna följa upp effekter av åtgärdsarbete. Länsstyrelsen Skåne äger tre fiskräknare (kameraräknare av typen TIVA), och det finns planer på att köpa in ytterligare en räknare under avtalsperioden för denna upphandling. Det finns en fiskräknare i Nybroån vid Köpingebro samt en vid Görarpsdammen i Råån. En fiskräknare avses att installeras i Rönne å i samband med planerade dammutrivningar vid Klippan. Sannolikt kommer det att finnas en mobil kameraräknare som flyttats mellan olika vattendrag. Data från fiskräknarna ska göras tillgänglig löpande via webben. En datasammanställning över fiskvandring ifrån respektive fiskräknare levereras årligen till Länsstyrelsen i rapportform.