60410-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Socialvård och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombud för personer med funktionsvariation
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Höganäs kommun inbjuder er att lämna anbud på en tjänst som resursperson på funktionshinderområde under perioden 1 juni 2019 – 31 maj 2022 med option på förlängning. Funktionen är tidigare upphandlad och nuvarande avtalet upphör att gälla 31 maj 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Resurspersonen/funktionen/tjänsten kan beskrivas som ett ”ombud för personer med funktionsvariation” för alla personer med funktionsvariation, boende och folkbokförda i Höganäs kommun, oavsett typ av funktionsvariation och oberoende om man tillhör någon förening eller inte. Resurspersonen ska till enskilda personer med funktionsvariation - ge råd, stöd och information - biträda i ärenden vid kontakter med myndigheter och intresseorganisationer - hjälpa till med att ansöka om hjälp eller bidrag eller att överklaga beslut (eventuellt såsom ombud) - hjälpa till med att granska och tolka avtal etc som berör den enskildes personliga förhållanden.
— Sekreterarskapet i Kommunala funktionshinderrådet (4 sammanträden per år samt för- och efterarbete i samband med sammanträdena), samt i rådets förmöte (4 stycken per år).- Delta som sakkunnig i Handikappades sammarbets organisations (HSO) styrelsemöte och årsmöte (12 möte per år). - Ansvara för innehållet och uppdateringar i tillgänglighetsguiden. Detta omfattar kontakt med myndigheter och lokala företagare för att få en väl fungerande och dokumenterad tillgänglighetsguide.
Vidare ska resurspersonen - sprida kunskap om funktionsvariation och funktionshinder - biträda fastighetsägare med inventering och information om undanröjande av enkelt avhjälpta hinder till och i lokaler dit allmänheten har tillträde och på allmänna platser - följa den allmänna debatten inom området
— upprätta verksamhetsberättelse för det gångna året - närvara vid rådet för personer med funktionsvariations möten,
— driva kommunens process med uppdateringar av åtgärdsprogram inom ramen för kommunens plan för tillgänglighet och delaktighet.
Ombud/biträde ska förstås på det sätt som är beskrivet i Socialstyrelsens Meddelandeblad nr 5/2011 (i enlighet med regeringens proposition 1993/94:218, regeringsbeslut S98/7454/ST, S1999/4985/ST och S2009/10168/ST).