60416-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skanskvarnsskolan
Referensnummer: 2019-00347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser rivning av hus A och nybyggnad av hus G samt ombyggnad av skolgård ombyggnation av vändplan med tillhörande arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112723 Utformning av lekplatser, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen