See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nätverkstjänster
Beskrivning: Leverantören ska ansvara för drift, förvaltning, support och utveckling av nätverk i centrala datorhallar, lokala nätverk, brandväggar (både fysiska och virtuella), gemensam Internetaccess, trådlösa wifi-nät och extern åtkomst via VPN.Leverantören ska även ansvara för leverans av konsulttjänster och inköp av hårdvara med tillhörande licenser samt tillverkarsupport och service.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32400000 Nät
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96358:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32412110 Internetnätverk, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 50312610 Underhåll av IT-utrustning