Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertransport
Referensnummer: 2023/2069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60444100 Tjänster tillhandahållna av piloter
II.1.4.
Kort beskrivning
Skogsstyrelsen avser att upphandla avtal för helikoptertjänster med ett flertal olika
uppdragstyper som skogsinventeringar, artinventeringar, skogsbränning med brandflyg osv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen