604312-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägtransporter – Samordnad varudistribution och mattransporter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSamordnad varudistribution och mattransporter
BeskrivningVärnamo kommun inbjuder till anbudsgivning gällande samordnad Varudistribution och mattransporter enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Upphandlingen är uppdelat i två delområden. De delområden som upphandlas och som det kommer skrivas avtal för är: Delområde 1 Samordnad varudistribution Delområde 2 Mattransporter Anbudsgivare kan lämna anbud på hela upphandlingens innehåll eller på separata delområden. I uppdraget ska följande ingå: Delområde 1 Samordnad varudistribution - Mottagande av inkommande gods, förvaring, returhantering och omlastning till distributionsfordon. - Transport till leveransställen inkl eventuella returer. - Avlämning och hämtning av gods till och från kommunens verksamheter. - Förvaring och hantering av livsmedel inkl. dokumentation av kylkedja. - Förvaring och hantering av farligt gods. - Hantering/returhantering av lastbärare, pallar m.m. - Hantering av SRS backar. - Förvaring och hantering av avfallspåsar från SÅM. - Dokumentation av utförda uppdrag med kvittens av godsmottagare - Kan bli aktuellt under avtalstiden att införa konsignationslager. - Kundservice Delområde 2 Mattransporter - Mattransporter inklusive returer mellan kommunens verksamheter - Transport till leveransställen. - Transport/hantering av matvagnar och värmeskåp - Hantering/returhantering av lastbärare - Dokumentation av utförda uppdrag med kvittens av godsmottagare - Kundservice Värnamo kommun garanterar ingen specifik volym för dessa uppdrag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSamordnad varudistribution
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:78477:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60161000 Pakettransporter
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelMattransporter
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:78477:Lot:2