604399-2019 - ÄndringSverige-Halmstad: Sanering av anläggningar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tung industrisanering
Referensnummer: HEM 2019/00183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tung industrisanering inom HEMs kraft- och värmeanläggningar vid Kristinehedsverket och Oceanen. Med tung industrisanering menas invändig sanering av pannor med tillhörande bränsleinmatning, ask- och slaggutmatning samt rökgas- och vattenrening. Här ingår i huvudsak spolning, sandblästring av panntuber samt sugarbeten mm. Även lättare sanering med handverktyg samt rostskyddsmålning ingår.
Upphandlingen är uppdelad i 3 delar.