Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för patientnära miljö, personalnära miljö och suicidpreventiva möbler samt högsäkerhetsmöbler
Referensnummer: 2022-OI001599
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av nya möbler för patientnära miljö, personalnära miljö och suicidpreventiva möbler samt högsäkerhetsmöbler för Region Skåne och för de majoritets ägda bolagen Folktandvården Skåne AB och Skånes Dansteater AB. Upphandlingen omfattar även montage av möbler och service/reparation vid garantitidens slut, där detta är aktuellt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39130000 Kontorsmöbler, 39151000 Diverse möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen