604486-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönsaker, frukt och potatis beredda
Referensnummer: IN-IN22-0125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på Grönsaker, frukt och potatis beredda i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15331000 Beredda grönsaker, 15332000 Beredda frukter och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans ska gå till sjukhusen i Sörmland på orterna Eskilstuna, Nyköping och Katrineholm. Leveranser ska även gå till Sörmlands Naturbruk, Öknaskolan, Tystberga Sörmlands Naturbruk, Nynäs slott, Tystberga, Sörmlands länsmuseum, Nyköping, Åsa Folkhögskola, Sköldinge, Dammsdals, Vingåker och Eskilstuna Folkhögskola, Eskilstuna.
Leverans ska gå till Västmanlands sjukhus, Västerås, Västmanlands sjukhus, Köping, Bergslagssjukhuset, Fagersta samt till Karlsgatan, Västerås.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade produkter under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 15 700 000 SEK. Uppgifterna baseras på statistik angiven i bilaga 2 Pris- och produktspecifikation för perioden 2022-01-01--2022-12-31 samt en uppskattning av kommande behov.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 21 980 000 SEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.