604508-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Järnvägsparken 65+
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelJärnvägsparken 65+
BeskrivningProjektet och totalentreprenaden avser nybyggnad av flerbostadshus för hyresgäster, där ålder 65 år eller äldre kommer prioriteras och som varit utgångspunkten vid utformning av byggnaderna. Entreprenaden ska utföras såsom Gröna byggnader enligt Kommuninvest för syftet att erhålla gröna lån. Flerbostadshus i sex våningar inklusive vind, hus A och B, och sammanlänkande envåningsbyggnad med lokaler. Även rivning av befintlig gårdsbyggnad och uppbyggnad av nytt gårdshus med delvis återbruk innehållande miljörum, cykelförråd och lägenhetsförråd. Samtliga lägenheter uppförs som hyreslägenheter. Fastigheten är placerat i centrala Tibro inom det före detta banområdet för järnvägen. 48 st bostäder (lägenheter), med förekommande 2 ROK och 3 ROK. Boendets båda huskroppar är 6 våningar (inkl. vindsplan) utan källare.
Intern identifierare25/1
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000