604544-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter Region Kalmar, 2023
Referensnummer: 2022-254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ramavtal avseende arkitektuppdrag för successiva avrop från Region Kalmar län.
Uppdragen kan vara alla typer av arkitektarbete inom exempelvis hälso- och sjukvård, administrativa lokaler, tandvård samt folkhögskolor i hela Kalmar län.
Arbeten varierar från insatser i förstudier, programarbeten, utförandehandlingar och relationshandlingar till lokalstrategiplaner och inredningsuppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen