Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastväxlare Luleå Miljöresurs
Referensnummer: KLF 2021/1506
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska för beställarens räkning utföra lastväxlartransporter och därtill hörande arbetsuppgifter
Avfall inom ramen för producentansvar är undantaget från uppdraget i den mån producenten genom lagstiftning eller i avtal med Luleå kommun åtagit sig att hämta avfallet på respektive anläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen