604558-2022 - ÄndringSverige-Säffle: Försäkrings- och pensionstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkring
Referensnummer: KS/2022:263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Pensionsadministration av A KAP-KL, KAP-KL, OPF-KL, PBF, PFA, PA-KL och äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda.
- Förmedlingstjänst för Avgiftsbestämd ålderspension, ibland kallat "Valcentral"
-  Utökat handläggarstöd för anställda och förtroendevalda inom OPF-KL
- Option på löpande försäkring av förmånsbestämd ålderspension
- Option på försäkring av efterlevandepension
Notera att Upphandlande myndigheter (Säffle kommun och dess bolag) kan komma att avropa tjänsterna i varierande omfattning.