Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fotograferingstjänster
Referensnummer: 779-2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling rör fotograferingstjänster. Riksdagsförvaltningens behov är framförallt fotografering av nyhets- och verksamhetsbilder, arkitektur- och konstbilder samt genre- och idébilder. RDF:s mål med upphandlingen är att ingå ramavtal med två leverantörer avseende en avtalad namngiven fotograf per leverantör. Avrop av fotograferingsuppdrag kommer att ske successivt under avtalsperioden och med ett rangordnat förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79961000 Fototjänster, 79961300 Specialfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen