Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inomhusmiljökonsulter Falun 2021
Referensnummer: GNU 2020/154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter upphandlar konsulttjänster avseende inomhusmiljö åt Falu kommun. Inomhusmiljöutredning ska omfatta utredning genom följande: -okulär kontroll inkl. ev. fuktkontroll -sammanställning av protokoll och avstämning med beställare -ev. inomhusmiljöprover -genomgång av provresultat med beställare -ta fram en rapport från med ev. tolkning av provresultat och åtgärdsförslag som skickas digitalt till beställaren -besiktning av åtgärderna vid behov (om inte jäv föreligger)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71900000 Laboratorietjänster, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen