Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster ramavtal 2 områden
Referensnummer: UH-2020-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker två kvalitetsmedvetna entreprenörer för städning!
Växjöbostäder AB är ett av Växjö kommun helägt bostadsföretag som förvaltar cirka 9 000 hyreslägenheter. Ytterligare information finns på www.vaxjobostader.se. Växjöbostäder är en del av Växjö Kommun där vi har som mål att bli en helt fossilbränslefri kommunorganisation.
Växjöbostäder avser att teckna kontrakt med EN (1) städentreprenörer per område C Södra respektive D Campus avseende vårt fastighetsbestånd. Anbud lämnas per angivet område enligt 07.33 samt 07.34. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud för endast ett av områdena eller båda. Separata kontrakt tecknas per område, C Södra och D Campus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen