604596-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myndighetsbesiktning av lyftanordningar samt tryckbärande anordningar Dnr 2021MKB-2627
Referensnummer: 21/113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten som upphandlas är att utföra myndighetsbesiktningar av lyftanordningar, hiss, maskindrivna portar och tryckbärande anordningar.
SF2.1.1 Allmän information
Ramavtal tecknas med en leverantör och omfattar att utföra myndighetsbesiktningar som en tjänst, av lyftanordningar, hissar och maskindrivna portar samt tryckbärande anordningar. Vid besiktningen ska det kontrolleras om anordningen uppfyller de krav på skydd för säkerhet och hälsa som avses i 8 kap. 4 § plan- och bygglagen (2010:900) och anslutande föreskrifter, Boverkets föreskrifter och allmänna råd om hissar och vissa andra motordrivna anordningar, BFS 2011:12 med ändringar i den senast gällande ändring av verkets föreskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen