2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vattenlabbsutrustning & Vattendesinfektion
Beskrivning: MSB har ett nytt avtal med EU inom ramen av RescEU Shelter. MSB ska upphandla och lagerhålla boende med nödvändig kringutrustning, som ska försörja boende för upp till 1 000 personer inom EU. Kapaciteten syftar till att snabbt tillhandahålla tillfälligt skydd i katastrof- och krissituationer. Upphandlingen avser tre delområden: Mikrobiologiska tester/analyser, Kemiska tester/analyser och Desinfektion av vatten, anbudsgivaren ska svara på minst ett av dessa.
Intern identifierare: 23/161
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen, öppet förfarande, medger ingen rätt till förhandling varför det är av yttersta vikt att anbudsgivaren i anbudet lämnar sina fördelaktigaste villkor
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
Ytterligare klassificering (cpv): 38344000 Utrustning för övervakning av föroreningar, 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 41000000 Uppsamlat och renat vatten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: MSB har ett nytt avtal med EU inom ramen av RescEU Shelter, MSB ska upphandla och lagerhålla boende med nödvändig kringutrustning, som ska försörja boende för upp till 1 000 personer inom EU. Huvudsyftet med RescEU:s shelter kapacitet när den aktiveras för en insats, kommer att vara att hjälpa den begärande medlemsstaten att effektivt stödja den drabbade befolkningen. Kapaciteten syftar till att snabbt tillhandahålla tillfälligt skydd i katastrof- och krissituationer. Kapaciteten kommer att innehålla byggnationer för boende, container för hygien och sanitet, elförsörjning, sociala sammankomster och icke-livsmedelsartiklar, såsom sängar, bäddlinnen, lampor mm. Ett modulbaserat tillvägagångssätt kommer att tillämpas för att möjliggöra riktade och flexibla insatser för att möta de drabbade befolkningarnas behov. RescEU Shelter SE, som projektet heter inom MSB, kommer att användas både i varma och kalla klimat och därmed ska utrustningen också klara av att användas över hela Europa, oberoende av väderlek och årstid. MSB kommer också att upphandla samma utrustning eller delar av den för internationella insatser som t.ex. Base camp, Light Base camp, Fasta konstruktioner och övriga insatser där det finns dricks- , hygien- och råvatten som måste analyseras. MSB har delat in upphandlingen i tre (3) ramavtalsområden Delområde 1. Mikrobiologiska tester/analyser Delområde 2. Kemiska tester/analyser Delområde 3. Desinfektion av vatten med klordioxid
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1. Mikrobiologiska tester/analyser
Beskrivning: E-Coli & Koliforma bakterier • E-Coli & Koliforma bakterier enligt MPN rör metoden • Heterotrofa bakterier/Odlingsbara bakterier vid 36°C • Heterotrofa bakterier/Odlingsbara bakterier vid 36°C • Heterotrofa bakterier/Odlingsbara bakterier vid 22 & 36°C enligt SS-EN ISO 6222:1999
Huvudklassificering (cpv): 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper
Ytterligare klassificering (cpv): 38344000 Utrustning för övervakning av föroreningar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2. Kemiska tester/analyser
Beskrivning: Konduktivitet • pH • Turbiditet • Klor/Klordioxid,Fritt och Total • Hårdhet • Multi-parameter test • Termometer
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3. Desinfektion av vatten med klordioxid
Beskrivning: För vattenflaskor För händer och ytor För vattentankar Testinstrument