604719-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultavtal (ramavtal) avseende it-tekniker, systemtekniker och supporttekniker
Referensnummer: Ks26 2020-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka Beställarens behov av it-tekniker, systemtekniker, nätverkstekniker, it-arkitekt, it-säkerhetstekniker och supporttekniker. Detta kräver från tid till annan förstärkning av konsulter.
Beställarens IT-miljö består idag av en serverpark, i egna datahallar som i huvudsak hanteras av IT-avdelningen. I miljön förekommer även molnbaserade tjänster och lösningar. Plattformen bygger idag bl.a. på Google, Microsoft, VMware, Citrix,Oracle, Cisco, Extreme, Fortigate och Aruba..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde - It-tekniker
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens IT-miljö består idag av en serverpark, i egna datahallar som i huvudsak hanteras av IT-avdelningen. I miljön förekommer även molnbaserade tjänster och lösningar. Plattformen bygger idag bl.a. på Google, Microsoft, VMware, Citrix,Oracle, Cisco, Extreme, Fortigate och Aruba.
Anbudsområde - Systemtekniker
Del nr: 2
Anbudsområde - Supporttekniker
Del nr: 3