2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lärplattform förskola respektive grundskola, fritidshem och gymnasium
Beskrivning: Beställaren inbjuder till att ansöka om att delta i upphandling avseende digital lärplattform för följande anbudsområden: - Anbudsområde 1: Lärplattform för förskola - Anbudsområde 2: Lärplattform för grundskola, anpassad grundskola, fritidshem, gymnasieskola samt anpassad gymnasieskola. Upphandlingen avser (inte uttömmande lista): - licens för användning av lärplattformen, - tjänster för implementering, - underhåll, support och uppdateringar under avtalstiden, - optioner avseende tillkommande funktioner/moduler.
Intern identifierare: BUN/2025:473
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48510000 Programvara för kommunikation, 48931000 Programvara för utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1769530-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 – Förskola
Beskrivning: Tjänsten ska ha stöd för följande processer: - Hantering av barnschema (inkl. lov, ledighet, nattomsorg och tillfälliga ändringar) - Närvaroregistrering och in-/utcheckning - Frånvaroanmälan - Kommunikation mellan personal och vårdnadshavare (envägs och tvåvägs) - Informationsdelning i form av exempelvis nyheter till både personal och vårdnadshavare - Dokumentation av barnets utveckling (inkl. bilder, text och video) - Planering, reflektion och uppföljning kopplat till läroplanen - Bokning och underlag för utvecklingssamtal - Statistikunderlag för verksamhetens uppföljning och bemanningsplanering, både per enhet och för central uppföljning
Intern identifierare: 1769529-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 – grundskola, anpassad grundskola, fritidshem, gymnasieskola samt anpassad gymnasieskola
Beskrivning: Tjänsten ska ha stöd för följande processer: - Integration mot kommunens centrala system, såsom -studieplaner och betygsregister från barn- och elevregistret (för närvarande IST Administration) -schemaläggningssystem (för närvarande Skola24) - Publicering av nyheter och information på klass-, grupp-, skol- och kommunnivå - Kommunikation mellan skola, elev och vårdnadshavare (individuellt och i grupp, tvåvägskommunikation) - Hantering av lektionsschema, schema för fritidshem, lektionsstruktur och salsschema - Närvarorapportering på lektion, inklusive möjligheter att markera sen ankomst, ogiltig frånvaro och annan skolaktivitet - Närvarorapportering för fritidshem, incheckning/utcheckning - Hantering av lovschema/klämdagar för fritidshem - Frånvaroanmälan/sjukanmälan - Pedagogisk planering (grundskola, anpassad grundskola, fritidshem, gymnasieskola samt anpassad gymnasieskola) - Planering, publicering och distribution av uppgifter, läxor och prov - Elevdokumentation, bedömning, omdömen och individuell utvecklingsplan (IUP) - Digital hantering av utvecklingssamtal och samtalsmallar - Frånvarostatistik på individ- och gruppnivå med anpassade urval - Statistik och analys för skolledning och administration
Intern identifierare: 1769594-2