604800-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerås Hamn – Nybyggnation Magasin 55
Referensnummer: FN 2019/00514-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Magasin 55 är på ca 6 800 m2 med ett vidbyggt skärmtak på 1 000 m2 och består av en platsgjuten och prefabricerad betongstomme med oisolerade ytterväggar av profilerad plåt och plåttak. Markarbeten ingår i entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 53 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen