60483-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – koncessioner
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård- och omsorgsplatser från 65 år demens och somatik
Referensnummer: 2023/KSUH 0016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun avser att upphandla vård och omsorgsplatser från 65 år i enlighet med upphandlingsdokumentet.
Upphandlingen avser permanenta vård- och omsorgsplatser för personer från 65 år, vilka är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens. Det ska vara möjlighet för Kommunen att omvandla vård och omsorgsplatser från somatiska sjukdomar till vård- och omsorgsplatser för boende med demenssjukdomar.
Upphandlingen omfattar 101 platser plus optionsplatser. Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden, där varje delområde utvärderas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 035 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A ska minst omfatta 45 platser inriktning 80 % DEMENS samt 20% SOMA.
Anbudsgivaren kan offerera fler platser inklusive optionsplatser med inriktning SOMA eller DEMENS
med möjlighet till att ändra inriktning vid behov. Fördelningen mellan tillkommande platser bör vara
80%SOMA och 20% DEMENS.
Maximalt antal platser inom delområdet är 60
Delområde B
Del nr: 2
Delområde B ska minst omfatta 20 platser inriktning 20 % DEMENS samt 80% SOMA.
med möjlighet att ändra inriktning vid behov. Fördelningen mellan tillkommande platser bör vara
20%SOMA och 80% DEMENS.
Maximalt antal platser 40.
Delområde C
Del nr: 3
Delområde C minst 5 platser inriktning SOMA med möjlighet att ändra inriktning.
med möjlighet att ändra inriktning vid behov.
Maximalt antal platser 10.
Delområde D
Del nr: 4