2. Förfarande
Förfarande
Titel: Taxianslutningar Enköping och Stockholm för Servicelinje från Karlstad till Uppsala 2027
Beskrivning: Region Värmland driver i egen regi en servicelinje avsedd för patienttransporter mellan Karlstad och Uppsala med en daglig tur/retur varje vardag. Servicelinjebussarna är komfortbussar och som tar både sittande och liggande samt rullstolsresenärer. Linjen används även för riksfärdtjänstresor för boendes i Värmland. Linjen går enligt en tidtabell. Regionen har ansvar för att säkerställa med taxianslutningar till servicelinjen då avtalen med taxiföretag löper ut. Linjen utgår från Karlstad och har hållplatser i Örebro, Västerås och Enköping innan den går mot Uppsala. Taxianslutningarna sker i första hand till/från sjukhus i Stockholm och till/från Västerås, Enköping eller Uppsala, men andra reserelationer kan förekomma inom området (NUTS-kod SE 1 Östra Sverige). Samordnade transporter förekommer med flera resenärer i fordonet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134701:Lot:1