604871-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Pumpstation för spillvatten – Ramavtal för pumpstationer och tryckstegringsstationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för pumpstationer och tryckstegringsstationer
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för nybyggnation, ombyggnation och leverans av pumpstationer, och tryckstegringsstationer till Alingsås kommun. Utifrån ett livscykelperspektiv efterfrågar Alingsås kommun endast pumpstationer där pumpsump och rörgalleri i sin helhet utgörs av rostfritt stål. Beställaren ansvarar för samtliga markarbeten relaterade till installationen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232431 Pumpstation för spillvatten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131038:Lot:1