604883-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Gynekologisk sjukhusvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Assisterad befruktning
Referensnummer: HSN 970-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111300 Gynekologisk sjukhusvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser offentligt finansierad assisterad befruktning inom öppenvård enligt nedan:
• Assisterad provrörsbefruktning med och utan donerade ägg och spermier
• Assisterad insemination med donerade spermier
• Kompletterande åtgärder vid assisterad befruktning
• Fertilitetsbevarande åtgärder
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111300 Gynekologisk sjukhusvård, 85111310 Provrörsbefruktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maximal volym som kan avropas är totalt 1 400 remisser under ramavtalets löptid.