605031-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Tekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Marina Ledningssystem - Anbudsområde Marina Ytsensorsystem
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 17: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
I anbudområde Marina Ytsensorsystem i upphandling Ramavtal Marina Ledningssystem 21FMV3467 inkom inga lämpliga anbud. Av den anledningen avser FMV övergå till förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med beslut 21FMV3467 "Beslut om att byta upphandlingsförfarande inom upphandling Ramavtal Marina Ledningssystem" daterat 2023-02-28.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71356000 Tekniska tjänster, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 100 000 000,00 SEK
exkl. moms