Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll, Östra delarna - Kävlinge kommun
Referensnummer: KS2020/295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar drift och underhåll av park- och gatumark, samt utemiljön kring ett antal kommunägda fastigheter som används som skolor, förskolor och fritids-/idrottsanläggningar. Skötseln avser grönytor inklusive träd och buskar, hårdgjorda ytor, naturmark och olika typer av markutrustning såsom exempelvis lekutrustning, parkmöbler, trafikskyltar mm samt vinterväghållning och beredskap.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37535200 Lekplatsutrustning, 37535280 Utomhusbänkar, 45233141 Väghållning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen