Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inspektion av byggnadsverk
Referensnummer: 4757/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om inspektion av byggnadsverk i Göteborg, inom trafikkontorets och park- och naturförvaltningens ansvarsområde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med byggnadsverk avses olika konstruktionstyper såsom broar, tunnlar, bullerskyddsskärmar, kajer m.m.