60514-2019 - ResultatSverige-Söderhamn: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och omhändertagande av avfall till sortering - Hudiksvalls kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transport (inklusive containrar) och behandling av svårsorterbart avfall (till exempel resårmöbler) samt osorterat avfall. Transport kommer att ske från Ulvbergets avfallsanläggning i Hudiksvall.
Avfallet kan härröra från företag, kommuner, butiker och privatpersoner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen