Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem för servicecenter
Referensnummer: T2021-02507
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ärendehanteringssystem som ska stödja servicecenters process för kontakt med medborgare i ärenden gällande trafik och utemiljö.
Trafikkontoret söker ett system som i hög grad är standardiserat där behoven i första hand kan lösas genom konfiguration.
Upphandlingen omfattar följande delar:
• införande av Systemet
• integrationer mot trafikkontorets befintliga system
• licens/nyttjanderätt till Systemet, samt support och underhåll av Systemet och av eventuella kundanpassningar
• kundanpassningar (utveckling)
• förvaltning
• samverka med Stockholms stads driftpartner under införande och förvaltning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen