2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kvalificeringsansökan Frakttjänster - paket och gods (Inrikes, utrikes)
Beskrivning: Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt lagen (2016:1 146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF). Upphandlingen sker i två steg: 1. I det första steget kvalificeras de ansökande genom denna kvalificering i e-Avrop 2. I steg två kommer de kvalificeringssökande som kvalificerats, efter eventuell begränsning, att bjudas in att lämna anbud. Svenska kraftnät inbjuder er härmed att ansöka om deltagande i upphandlingen genom att besvara denna kvalificerings inbjudan. Upphandlingen syftar till att täcka Svenska kraftnäts inköpsbehov av frakttjänster. Ramavtalet omfattar leverans av frakttjänster till hela Svenska kraftnät över hela Sverige. Detta uppdrag omfattar inrikes och utrikes paket för Svenska Kraftnät. Uppdraget innefattar transport av exempelvis företagspaket, paketleveranser hem till individer, Pall leveranser, Styckegods sändningar, paketleveranser som privatpersoner hämtar ut hos ombud, privat utrikes, företagspaket utrikes. Anbudsgivaren måste kunna leverera och tillhandahålla samtliga delar för att bli aktuell som Leverantör till Svenska kraftnät. Anbudsgivaren kan därmed inte lämna anbud på en viss del enbart.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63521000 Fraktförmedling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103864:Lot:1