60525-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal styr- och övervakningsarbeten
Referensnummer: 20/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar löpande styr- och reglertekniska arbeten (service och underhåll inklusive akuta fel, mestadels i lokaler med pågående verksamhet) samt mindre om- och tillbyggnad av befintliga system. Även nybyggnation förekommer.
Arbeten sker i beställarens befintliga fastighetsbestånd. Detta innehåller t.ex. kontor, offentliga lokaler, skolor och äldreboenden. Vidare ska entreprenören kunna utföra arbeten gällande processtyrningar för vatten- och VA-verk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen